BAY MINETTE, Ala. – The Fairhope girls’ and the Spanish Fort boys’ cross-country teams claimed 2020 Baldwin County varsity championships at Bicentennial Park in Bay Minette …
This item is available in full to subscribers.
Please log in to continue |
BAY MINETTE, Ala. – The Fairhope girls’ and the Spanish Fort boys’ cross-country teams claimed 2020 Baldwin County varsity championships at Bicentennial Park in Bay Minette Oct. 17. Individual county championship titles for 2020 went to Tripp Miller (junior), St. Michael Catholic winning in 16 minutes, 34.51 seconds and Catherine Doyle (eighth grader), Bayside Academy in 20:14.19. To see all scores and runners’ times visit Al.Milesplit.com/meets.
BOYS TEAM SCORES
PLACE - TEAM POINTS – INDIVIDUAL SCORERS - AVERAGE TIMES
1 Spanish Fort 56 3+5+7+14+27 (31+36) 1:43 1-5 Split | 17:38 Avg
2 St. Michael Catholic High School 74 1+13+16+20+24 (25+39) 1:49 1-5 Split | 17:50 Avg
3 Fairhope 77 4+6+19+22+26 (50+52) 1:23 1-5 Split | 17:56 Avg
4 Bayside Academy 127 8+15+21+40+43 (63+74) 2:02 1-5 Split | 18:27 Avg
5 Bayshore Christian School 130 9+10+33+37+41 (48+73) 1:42 1-5 Split | 18:24 Avg
6 Elberta High School 168 2+17+29+53+67 (69+70) 4:20 1-5 Split | 19:03 Avg
7 Daphne 175 11+30+38+45+51 (59+61) 2:32 1-5 Split | 19:04 Avg
8 Gulf Shores HS 211 23+35+44+47+62 (71+78) 2:32 1-5 Split | 19:36 Avg
9 Foley 228 12+18+58+65+75 4:24 1-5 Split | 19:58 Avg
10 Baldwin County 232 28+46+49+54+55 (56+60) 1:40 1-5 Split | 19:53 Avg
11 Robertsdale 253 32+34+57+64+66 (72+76) 2:11 1-5 Split | 20:01 Avg
12 Orange Beach HS 346 42+68+77+79+80 (81) 4:04 1-5 Split | 21:49 Avg
BOYS 5000 METER RUN FINALS TOP-10
PLACE ATHLETE GRADE, TEAM RESULT TIME
1 Tripp Miller 11, St. Michael Catholic High School 16:34.51
2 Isaiah Nicely, 12 Elberta High School 16:52.14
3 Joshua Clough, 11 Spanish Fort 16:54.97
4 Baxter Friedman , 11 Fairhope 17:12.44
5 Joshua McClellan, 11 Spanish Fort 17:17.29
6 Jack Marlow, 12 Fairhope 17:19.12
7 Kuhen Kumaresan, 9 Spanish Fort 17:19.12
8 John Thomas Neill, 10 Bayside Academy 17:25.69
9 Boaz Dernlan, 10 Bayshore Christian 17:27.27
10 Ezekiel Dernlan Bayshore Christian 17:30.82
GIRLS 5000 METER RUN FINALS TOP-10
PLACE - TEAM POINTS – INDIVIDUAL SCORERS - AVERAGE TIMES
1 Fairhope 39 2+4+7+12+14 (15+19) 1:09 1-5 Split | 21:14 Avg
2 Bayside Academy 41 1+3+6+11+20 (32+33) 1:56 1-5 Split | 21:13 Avg
3 Spanish Fort 82 5+8+21+22+26 (31+35) 2:00 1-5 Split | 22:17 Avg
4 Daphne 140 13+23+30+36+38 (40+60) 2:32 1-5 Split | 23:20 Avg
5 Robertsdale 143 10+16+17+47+53 (54+62) 5:40 1-5 Split | 23:50 Avg
6 St. Michael Catholic High School 151 18+24+29+37+43 (46+48) 3:41 1-5 Split | 23:41 Avg
7 Gulf Shores HS 196 25+27+39+49+56 (58+59) 4:20 1-5 Split | 25:10 Avg
8 Foley 199 9+41+42+50+57 (61+63) 5:56 1-5 Split | 25:26 Avg
9 Baldwin County 202 28+34+44+45+51 (52+55) 3:37 1-5 Split | 25:16 Avg
GIRLS 5000 METER RUN FINALS
PLACE, ATHLETE, GRADE, TEAM RESULT TIME
1 Catherine Doyle, 8 Bayside Academy 20:14.19
2 Delaney Hart, 10 Fairhope 20:35.74
3 Annie Midyett, 8 Bayside Academy 20:36.35
4 Shea Fagan, 9 Fairhope 20:36.71
5 Kate Miller, 10 Spanish Fort 21:16.54
6 Shelby Fargason, 7 Bayside Academy 21:23.48
7 Ella McDowell, 10 Fairhope 21:27.59
8 Lexi Hinote, 9 Spanish Fort 21:38.33
9 Mya Stewart, 9 Foley 21:40.90
10 Ryan McGilvray, 8 Robertsdale 21:41.34
The sectional championships are set for Thursday (Nov. 5, 2020). Visit AHSAA.com or al.milesplit.com for details.