SPANISH FORT — Baldwin County will have a representative in all but one of the state bowling tournaments after three teams earned top-four finishes at the South Regional championship at Eastern …
This item is available in full to subscribers.
Please log in to continue |
SPANISH FORT — Baldwin County will have a representative in all but one of the state bowling tournaments after three teams earned top-four finishes at the South Regional championship at Eastern Shore Lanes Friday, Jan. 20.
The Elberta Warriors registered the highest team finish as the Class 1A/5A runner-up and were joined on the boys’ circuit by the Spanish Fort Toros who earned a regional semifinal finish in the Class 6A/7A tournament. In the girls’ tournament, Gulf Shores recorded a first-round win and closed as regional semifinalists to earn a spot in the Class 1A/5A state tournament.
Ending their season at the regional championships included Orange Beach (Class 1A/5A) and Daphne (Class 6A/7A) on the girls’ circuit and Gulf Shores (Class 1A/5A) in the boys’ tournament.
The finals of the two-day regional tournament featured a single-elimination bracket where teams played a best-of-seven series through a Baker format where a lineup of five bowlers each completed two frames. The top four boys’ and girls’ finishers advanced to the AHSAA State Championships in Gadsden next Thursday and Friday, Jan. 26-27.
Below are results from the South Regional Finals at Spanish Fort’s Eastern Shore Lanes Friday, Jan. 20.
CLASS 1A-5A GIRLS’ DIVISION (Best of 7 Baker games)
First Round
Sipsey Valley 634, Vigor 372 – Sipsey Valley won 4-0
Beauregard 809, Orange Beach 757 – Beauregard won 4-2
Marbury 508, Satsuma 422 – Marbury won 4-0
Gulf Shores 501, Hale County 432 – Gulf Shores won 4-0
Semifinals
Beauregard 1,005, Sipsey Valley 937 – Beauregard won 4-3
Marbury 583, Gulf Shores 466 – Marbury won 4-0
Finals
Marbury 851, Beauregard 743 – Marbury wins match 4-2
CLASS 6A-7A GIRLS’ DIVISION (Best of 7 Baker games)
First Round
Stanhope Elmore 627, Auburn 455 – Stanhope Elmore won 4-0
Oak Mountain 852, Daphne 708 – Oak Mountain won 4-2
Baker 834, Dothan 708 – Baker won 4-1
Thompson 753, Mary Montgomery 599 – Thompson won 4-1
Semifinals
Stanhope Elmore 831, Oak Mountain 689 – Stanhope Elmore won 4-1
Thompson 841, Baker 660 – Thompson won 4-1
Finals
Stanhope Elmore 988, Thompson 842 – Stanhope Elmore wins match 4-1
CLASS 1A-5A BOYS’ DIVISION (Best of 7 Baker games)
First Round
Marbury 669, UMS-Wright 516 – Marbury won 4-0
Beauregard 1,118, Holt 835 – Beauregard won 4-2
Satsuma 798, Gulf Shores 704 – Satsuma won 4-1
Elberta 1,065, Hale County 970 – Elberta won 4-2
Semifinals
Marbury 1,040, Beauregard 1,004 – Marbury won 4-2
Elberta 909, Satsuma 819 – Elberta won 4-1
Finals
Marbury 725, Elberta 623 – Marbury wins match 4-0
CLASS 6A-7A BOYS’ DIVISION (Best of 7 Baker games)
First Round
Spain Park 798, Murphy 546 – Spain Park won 4-0
Spanish Fort 1,274, Stanhope Elmore 1,205 – Spanish Fort won 4-3
Auburn 975, Dothan 875 – Auburn won 4-1
Vestavia Hill 814, Baker 612 – Vestavia Hills won 4-0
Semifinals
Spain Park 790, Spanish Fort 620 – Spain Park won 4-0
Vestavia Hills 689, Auburn 552 – Vestavia Hills won 4-0
Finals
Spain Park 1,297, Vestavia Hills 1,205 – Spain Park wins match 4-2