Baldwin County schools sending 164 runners to state cross country championship meets

Half of this year’s qualifiers making repeat trip after qualifying for last year’s championships

By Cole McNanna
Sports Editor
cole@gulfcoastmedia.com
Posted 11/3/22

Out of the 2,183 runners set to compete in the AHSAA Cross Country State Championship this Saturday, 164 run for teams in Baldwin County, representing 7.51% of the field.

This item is available in full to subscribers.

Subscribe to continue reading. Already a subscriber? Sign in

Get the gift of local news. All subscriptions 50% off for a limited time!

You can cancel anytime.
 

Please log in to continue

Log in

Baldwin County schools sending 164 runners to state cross country championship meets

Half of this year’s qualifiers making repeat trip after qualifying for last year’s championships

Posted

Out of the 2,183 runners set to compete in the AHSAA Cross Country State Championship this Saturday, 164 run for teams in Baldwin County, representing 7.51% of the field.

Additionally, just over half of this year’s qualifiers (83 runners) will be making repeat trips after qualifying for last year’s state championship meet.

Bayshore Christian, Spanish Fort and St. Michael Catholic are all sending the full allotment of 20 representatives and Bayside Academy and Daphne are both sending 19 runners to the top meet in the state.

Gulf Shores (15), Fairhope (11) and Elberta (10) are all sending double-digit qualifiers and nine from Foley and Orange Beach, eight from Robertsdale and four from Baldwin County High will represent their respective teams at the last meet of the season.

Bayshore Christian and Bayside Academy both have 13 runners coming back from last year’s state championship-qualifying teams where the Eagles won the Class 1-2A boys’ title and girls’ runner-up, and the Admirals won both Class 4A team titles.

However, both teams were promoted a classification following the AHSAA’s Competitive Balance Factor and will be looking for repeat trophies in Class 3A and 5A, respectively.

St. Michael Catholic had the next most repeat state qualifiers with 12, followed by Spanish Fort (9), Fairhope (8), Foley (6) and Gulf Shores (6).

Below is a full list of Baldwin County’s state qualifiers with repeat state competitors in bold. Stay tuned for live results from Saturday’s championship meets on social media (@GCMSportsAL) and online.

Local state qualifiers with repeat qualifiers in bold.

Total state qualifiers: 2,183 – 164 from Baldwin County; 83 local repeats.

Baldwin County

Kailee Cox

Drew Dykes; Byron Rodriguez; Ben Selph

Bayshore Christian School

Anne Adamson; Emily Adamson; Megan Adcock; Mary Ellen Cook; Rebecca Dernlan; Mary Frances Key; Maysie Key; Allie McTaggart; Margaret Wheeler; Sarah Elizabeth Williams

Henry Barber; Andrew Conrad; Boaz Dernlan; Ezekiel Dernlan; Jonah Elliot; Brooks Hauge; Caleb Heger; Asher Hilbun; Caden Phillippi; Jack Wheeler

Bayside Academy

Marcella Covington; Grace Dawson; Catherine Doyle; Shelby Fargason; Virginia McCrory; Annie Midyett; Presley Putnam; Arabella Rowland; Amelia Wells

Kyle Cooper; Caleb Crum; Wright Fargason; Jack Koch; Trey McKean; John Thomas Neill; John Normann; Ty Postle; Ashton Rowland; Nolan Tkac

Daphne

Abby Barry-Green; Chloe Glass; Isobella Lord; Emma Melton; Annaleigh Miller; Abigail Norman; Annalise Swanson; Emily Walstad; Sophie West

Tyler Gossen; Malachi Norman; Jonah Sanders; Will Stephens; Sam Sternberg; Chase Tews; Nathan Thompson; Aaron Voeltz; Thomas Walding; Jannes Westmeier

Elberta

Aubrey Faino; Lauren Maxwell

Brody Davis; Emmanuel Lemus; Kyler Lightkep; Emmett Loper; Joe Maya; Christopher Medolla; Kellen Ulrich; Charlie Woerner

Fairhope

Lynley Grace Anderson; Anna Bowler Conyers; Emerson Davis; Shea Fagan; Tommi Fahy; Reagan Hadley; Delaney Hart; Ella McDowell; Josie McKenzie; Jenna Rogers

Lane Watson

Foley

Audrey Sullivan

Peter Eckhoff; Richard Etheridge; Rylee Gee; Nick Hamby; Brady Jordan; Alexander Krasilnikov; John Spillers; Andrew Storey

Gulf Shores

Bryanna Borders; Autumn Brandon; Rhyleah Gleber; Jacey Hughes; Emma Lloyd; Maggie Snider

Daniel Dumas; Crew Duncan; Kevin Ellis; Ethan Giangrosso; Tiffin Gillilan; Beck Montiel; Mason Nettles; Ethan Sharkey; Harrison Wright

Orange Beach

Claire Atkins; Brooke Barnett; Teigan Buhta; Addison Davis; Brylee Thompson; Libby Tierce; Perry Webb

Eli Haber; Aaron Tierce

Robertsdale

Laila Cooper; Zoe Galloway; Ryan McGilvray; Brenna Stevens; Kinsley Stevens

Ian Brown; Ben Earls; Noah McDaniel

Spanish Fort

Justine Belanger; Sadie Brown; Dixie Clayton; Mattox Gibbs; Caterina Granato; Alexiana Hinote; Alaina Hons; Kate Miller; Ellie Richerson; Ree Sasser

Henry Barrett; Reilly Burgess; James Carl; Gersan Gamez; Bryson Holston; Jonathan Mason; John McClellan; Winston McGhee; Jeremiah Smith; Heinz Williams

St. Michael Catholic

Sophie Blythe; Elisa Christensen; Zoe DeSalvo; Izzy Garriz; Anna Kiernan; Alexandra Kruse; Sofia Prouty; Natalia Pyatt; Laura Schott; Laken Sumrall

Jake Andrews; Patrick Andrews; Jonah Calvery; Benjamin Crooker; Samir Crooker; James Oliver Hemby; Max Kleban; Ryan Lankford; Marshall Pitre; Asheton Sawyer

Get the best from Gulf Coast Media in your inbox twice a week. Sign up for our free newsletter.

* indicates required